Dlaczego warto już teraz i od czego zacząć? Przygotuj się do nauki języka w 4 prostych krokach.
Wrzesień tuż, tuż i, mimo pandemicznej sytuacji, wielu z nas rozważa podjęcie nauki języka. Czy to dobry pomysł, by zrobić to teraz, czy może lepiej poczekać, aż sytuacja się unormuje? Te pytania zadaje sobie z pewnością wiele osób zainteresowanych nauką języka. Uważam, że zdecydowanie warto zacząć naukę jak najszybciej z dwóch prostych względów:
Po pierwsze, prokrastynacja łatwo wchodzi w nawyk i może być tak, że za chwilę znajdzie się kolejny, zupełnie inny powód, by odłożyć przystąpienie do kursu,
Po drugie, nikt z nas nie wie, ile potrwa tryb alarmowy związany z COVID-19- jeśli miesiąc/dwa, może okazać się, że zimą będzie Ci trudniej dołączyć do kursów, które trwają od jesieni, bo grupa zrealizowała już sporo materiału i nadrobienie go może być zwyczajnie trudne, a jeśli rok/dwa, hm…naprawdę będziesz tyle czekać?
Jeśli podjąłeś decyzję o rozpoczęciu przygody z językiem obcym w szkole językowej, zanim się do niej wybierzesz w celu podpisania umowy na kurs, przygotuj się. Przedstawiam Ci dziś 4 wskazówki, co i jak zrobić, by Tobie i nam, nauczycielom, „było dobrze” i by nasza współpraca przyniosła super efekty, których obie strony sobie życzą najbardziej. A więc:
No. 1: Zastanów się nad celem, w jakim chcesz się uczyć. Może to być zmiana pracy, studia za granicą, egzamin, sytuacje towarzysko-podróżnicze lub, po prostu, potrzeba regularnego poćwiczenia zwojów mózgowych, do czego język obcy super Ci posłuży. Cel jest ważny dla Ciebie samego, ponieważ, gdy trochę spadnie motywacja (nie musi, ale może tak się zdarzyć), to przypomnienie sobie celu, pozwoli Ci wrócić na właściwy tor i z pewnością wówczas nie poddasz się tak łatwo. Cel jest też ważny dla nas, szkoły i nauczycieli, ponieważ zupełnie inaczej wyglądają zajęcia z grupą egzaminacyjną, a inaczej kurs konwersacji. By zaproponować Ci właściwą formę nauki, grupę, częstotliwość lekcji, a nawet dobrać lektora, musimy poznać Twoją motywację.
No.2: Zastanów się nad…samym sobą: jaką jesteś osobą, czy lubisz towarzystwo innych, czy wolisz być sam? Czy grupa motywuje Cię i „pcha” do przodu, czy jednak wstrzymuje, bo np. zwykle uczysz się szybciej/wolniej niż inni lub jesteś nieśmiały i zupełnie zamykasz się, gdy dokoła są inni? Czy będziesz w stanie pójść na kompromis ze sobą i wygospodarujesz czas w określone dni i godziny, zawsze, w każdym tygodniu nauki, by nie opuszczać zajęć? Czy nie masz przypadkiem jakichś specyficznych językowych potrzeb. To ważne pytania, które nakierują Cię, a później również pracownika szkoły, z którym będziesz rozmawiać na właściwy typ kursu: grupowy lub indywidualny, stacjonarny lub on-line.
No.3: Zapoznaj się ze stroną internetową szkoły (www.langstation.pl). Twoje pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Czy jesteśmy dla Ciebie? Przeczytaj o stosowanych w szkole metodach. Sprawdź, jaka jest filozofia szkoły, jaką ma szkoła misję, jakimi metodami pracuje, jakie grupy wiekowe uczy. Zobacz, kto u nas uczy, jakiego rodzaju zajęcia są prowadzone, ile kosztuje kurs oraz w jakiej lokalizacji znajduje się szkoła- czy łatwo Ci będzie do nas dojechać itp. Jeśli to kurs on-line, warto dowiedzieć się, za pomocą jakich narzędzi jest prowadzony i jak ta nauka wygląda. W Langstation stosujemy politykę transparentności, tzw. „gry w otwarte karty”. Praktycznie już na tym etapie sprawdzisz te wszystkie wiadomości bez żadnego problemu, bo wszystkie je zawiera nasza www. Zajrzyj też do naszych kanałów komunikacji społecznej (Facebook, Instagram, YouTube) i zobacz jacy jesteśmy.
No.4: Sprawdź swój aktualny poziom zaawansowania. Najlepiej przyjdź do szkoły lub umów się na spotkanie on-line. W czasie takiego spotkania wykonasz krótki test (tzw. Placement Test) oraz porozmawiasz z metodykiem, który dokładnie zbada Twoje potrzeby językowe, wspólnie zastanowicie się nad typem kursu odpowiednim dla Ciebie. Dobrze, abyś wiedział, jakie terminy zajęć odpowiadałyby Ci najbardziej w zakresie dni oraz godzin, a jakie, już na tym etapie, należałoby odrzucić, bo kolidowałyby z innymi sprawami. Spotkanie to ma również charakter informacyjny. Zadaj wszelkie pytania, które Cię nurtują – te dotyczące szkoły, kursu czy lektorów.
Na pewno tak przygotowany do podjęcia współpracy ze szkołą językową, będziesz pewien, że dokonałeś właściwego wyboru. Ten pierwszy krok jest przecież początkiem Twojej nowej przygody językowej. 🙂